Тотальне ендопротезування кульшового суглоба

 1. Що являє собою ендопротез кульшового суглоба?
 2. Як закріплюється ендопротез кульшового суглоба в кістки?
 3. Як відбувається операція з ендопротезування тазостегнового суглоба?
 4. Як довго тримається ендопротез кульшового суглоба?
 5. Що робити після операції?
 • Тривалість перебування у клініці: 5-7 днів
 • Стаціонарна реабілітація: 14-21 днів
 • Післяопераційний контроль: рентгенівські знімки через 6 місяців після операції, потім через 12 місяців
 • Тривалість непрацездатності: 6 тижнів
6 1

Ультразвукове обстеження пацієнта в НДІТО (на базі приватної клініки «Ацинус»). Здоровий тазостегновий суглоб складається з головки стегна та вертужної западини. Кругле поглиблення в тазовій кістці називається вертлужною западиною або западиною кульшового суглоба. Сферична частина стегна називається епіфізом.

Що являє собою ендопротез кульшового суглоба?

При тотальному ендопротезуванні використовується переважно тотальний ендопротез. У медицині говорять про “імплантацію” (заміну), а ендопротези називають імплантатами. Вони повністю замінюють обидві кісткові частини суглоба – епіфіз та вертлужну западину.

7 3

Тотальне  ендопротезування зберігає мобільність і спортивну активність пацієнтів, які страждають на тяжку форму артрозу.

Між стрижнем та поглибленням знаходяться частини, поверхні яких ковзають між собою. Кругла головка із металу або кераміки кріпиться на стрижні. Вона рухається всередині сферичної насадки, закріпленої у вертлюжній западині. Ця насадка може складатися з металу, кераміки або пластику (поліетилену).

Показання до тотального ендопротезування кульшового суглоба:

 • Артроз (коксартроз)
 • Некроз головки стегнової кістки
 • Дисплазія або деформацій суглобової западини
 • Ревматоїдний артрит
 • Перелом шийки бедра
8 1

Тотальний ендопротез кульшового суглоба закріплюється в стегнової кістки безцементно або із цементом. На фото зображено стрижень ендопротезу з шорсткою поверхнею, що сприяє вростанню ендопротезу в кістку.

Стрижень ендопротезу вставляється в стегнову кістку. Кістка всередині вирізується і стрижень закріплюється всередині за допомогою кістяного цементу або безцементним способом. Кістяний цемент – це пластик, який довгостроково з’єднує металевий стрижень з кісткою. У разі безцементного закріплення використовуються як правило титанові протези з шорсткою поверхнею, що дозволяє зрощення протезу з кісткою. Вигнута насадка кріпиться зазвичай без цементу в кістки і складається з титану, що дозволяє зрощення протеза з кісткою.

Як проходить операція з тотального ендопротезування кульшового суглоба?

Тотальний ендопротез кульшового суглоба складається з стрижня, що закріплюється за допомогою цементу або безцементним способом, рухомої кулі – головки кульшового суглоба та імплантату вертлужної западини. Імплантат головки та імплантати вертлужної западини бувають різних діаметрів. Їхній розмір підбирається для кожного пацієнта індивідуально.

Вибір шляху доступу до суглоба є дуже важливим для результату операції. Зараз застосовуються в основному мінімально-інвазивні методи, що є найбільш щадними для тканин. При цьому уникаються довгі розрізи, відшаровування мускулатури та широке ушкодження м’яких тканин, що оточують суглоб. Особливо виграють при проникненні із задньої сторони мінімально-інвазивним шляхом важливі для ходьби групи м’язів збоку стегна. Це дозволяє швидко почати вставати на ногу та ходити після операції. Також набагато рідше спостерігається подразнення суглобової сумки стегна, а також склероз м’яких тканин. Розріз розташовується ззаду на рівні плавок і практично непомітний, але дозволяє досвідченому хірургу безпечно проводити імплантацію.

Як довго тримається тотальний ендопротез кульшового суглоба?

Згідно з результатами наукових досліджень, ще не зрозуміло, чи зменшує спортивна активність термін дії ендопротезу. Як було доведено, сильна та тренована мускулатура, а також регулярні заняття спортом позитивно впливають на загальний стан здоров’я пацієнта. Фахівці НІІТО рекомендують своїм пацієнтам займатися такими видами спорту, які мають на увазі гармонійні та врівноважені рухи – напр. їзда на велосипеді та заняття на еліптичному тренажері.

Тотальний ендопротез, як і інші імпланти, тримається не завжди. Однак висока спеціалізація та багаторічний досвід хірургів НІІТО відділення поєднаної травми гарантує пацієнтам 20-25 років безтурботного життя з новим протезом. У деяких випадках повні ендопротези тримаються довше. Пацієнтам віком понад 65 років ревізійна операція швидше за все не знадобиться.

Що впливає термін дії тазостегнового суглоба?

 • Відмова від таких видів спорту як їзда на лижах та теніс
 • Спортивна активність зі зниженим ступенем нерівномірних навантажень (напр. плавання, їзда велосипедом, піші прогулянки)
 • Інтенсивна реабілітація та вправи щодо відновлення м’язів
 • Добросовісне планування індивідуальної біомеханіки протезу

Що робити після операції?

В кінці операції з тотального ендопротезування накладаються пов’язка, дренаж і видаляються кров’яні частини, що залишилися. Після цього робиться перший рентген для контролю результатів операції та оцінки післяопераційних заходів.

9 2

Розташування тотального ендопротезу усередині суглоба. У палаті прооперовану ногу обкладають подушками або укладають у спеціальну шину. Рух пацієнта відбувається залежно від стану пацієнта та за допомогою фізіотерапевта. У програму включені тренування з ходьби, включаючи ходьбу сходами. Тренується також самостійне проведення таких щоденних процедур як миття, відвідування туалету, одяг шкарпеток, взуття, штанів.

Наступного дня після ендопротезування видаляються дренажі. Зміна пов’язок проводиться щодня. Спочатку після операції хворим прописується протибольова терапія. При цьому вибір відбувається між новітніми катетерами, що болезнижують, і добре засвоюваними медикаментами. Через день після операції можна вставати і навантажувати ногу.

Спати на прооперованій стороні можна майже відразу, а на протилежному боці в перші шість тижнів не рекомендується.

Залежно від того, який використовувався спосіб доступу до суглоба, у перші тижні слід уникати певних рухів, щоб не допустити випадання головки ендопротезу з западини (зміщення закріпленого в кістці ендопротезу зазвичай не відбувається).

Залежно від фізичних навантажень, стану та якості кісток, а також матеріалу та форми, тотальний ендопротез тримається зазвичай 15 років.

Через тиждень після операції більшість пацієнтів може за допомогою милиць підніматися сходами. Незважаючи на те, що повне навантаження після операції дозволене, слід використовувати милиці в перші 4-6 тижнів після операції.

Післяопераційна реабілітація проходить стаціонарно у санаторії протягом 3 тижнів.

Машину дозволено водити не раніше ніж через шість тижнів після операції. Працездатність залежить безпосередньо від професії. Більшість пацієнтів із стоячою або пов’язаною з ходьбою професією повертаються на робоче місце через 12 тижнів. В інших спеціальностях можливе раннє повернення.

При нормальному проходженні операції та успішній реабілітації через 6 місяців можливі заняття такими видами спорту як їзда на велосипеді, плавання (при брасі слід уникати обертальних рухів) та ходьба. За гарної техніки дозволена гра в теніс і гольф. Деякі пацієнти можуть навіть кататися на бігових лижах.

Call Now Button