Теносиновіт де Кервена, це стан який вражає частину кисті, спричиняючи біль у сухожиллях на стороні великого пальця зап’ястя. Пацієнт, який страждає на теносиновіт де Кервена, швидше за все, відчуватиме біль, коли повертатиметься зап’ястя; рука схоплює що-небудь або стискає кулак.
Фактори ризику теносиновіту Де Кервена включають наступне:
Пацієнти віком від 30 до 50 років більш схильні до ризику розвитку цього захворювання, ніж інші вікові групи, особливо діти
Цей стан більш поширений у жінок, ніж у чоловіків
Дослідження показали можливий зв’язок між вагітністю та цим станом, хоча причина цього до кінця не з’ясована
Робота, хобі та професії, які вимагають повторюваних рухів рукою та зап’ястям, а також регулярного навантаження або напруги на зап’ястя
Симптоми теносиновіту де Кервена:
Біль біля основи великого пальця
Набряк навколо основи великого пальця
Обмеження рухів великого пальця через набряклу область навколо сухожиль, що ускладнює захоплення або щипки предметів
Блокування суглобів великого пальця при спробі рухати ним
Чутливість і набряклість зап’ястя трохи нижче великого пальця
Якщо занадто довго не лікувати, біль, який відчуває пацієнт, може поширюватися далі на великий палець, а також може поширюватися нижче вниз по передпліччю. Симптоми майже завжди посилюються при використанні щипкових або хапальних рухів.
Діагностика теносиновіту де Кервена
На прийом до лікаря слід записатися, якщо:
- Великий палець більше не використовується через біль і скутість
- Пацієнт регулярно прикладав холодний компрес до ураженої ділянки, і не відбулося жодних змін
- Пацієнт використовував протизапальні безрецептурні препарати, такі як ібупрофен
Зазвичай діагноз ставиться на основі зовнішнього вигляду великого пальця та/або зап’ястя. Лікар також перевірить характер і рівень болю, який відчуває пацієнт.
Лікар тисне на зап’ястя великим пальцем, щоб визначити, наскільки це завдає біль пацієнту. Лікар часто також виконує тест Фінкельштейна: діагностичну процедуру, пов’язану з цим станом, під час якої пацієнт згинає великий палець на долоні, потім складає пальці на великому пальці (подібно до стискання кулака), а потім нахиляється зап’ястя в напрямку мізинця. Якщо спостерігається помітний біль у зап’ясті великого пальця, ймовірно, у пацієнта теносиновіт Де Кервена.
У більшості випадків для діагностики не потрібні візуалізаційні тести, такі як рентген.
Лікування теносиновіту де Кервена
Як і в більшості захворювань подібного характеру, чим раніше буде встановлено діагноз і розпочато лікування, тим швидше настане час одужання. Крім того, коли цей стан помічено на ранній стадії, необхідне лікування є набагато менш масштабним і складним, ніж якщо його проігнорувати.
Основною метою лікування теносиновіту Де Кервена є зменшення набряку та болю, повернення до нормального використання великого пальця та запобігання рецидиву.
Примітка для вагітних матерів, які страждають від цього захворювання: якщо захворювання виникло під час вагітності, воно, ймовірно, вирішиться самостійно після вагітності або завершення грудного вигодовування.
Крім пропозицій безрецептурних ліків для зменшення набряку, лікар може запропонувати своєму пацієнту отримати ін’єкції кортикостероїдів оболонкою, що покриває сухожилля, що зменшить набряк і подразнення. Якщо лікування розпочнеться протягом перших 6 місяців після виникнення захворювання, найімовірніше, що пацієнт повністю одужає лише за одну ін’єкцію.
- Іммобілізація великого пальця та зап’ястка, що запобігає згинанню або натягу сухожиль, даючи їм можливість відновитися природним шляхом.
- Уникайте регулярного та повторного використання великого пальця.
- Уникайте дії щипків великим пальцем, коли зап’ястя рухається з боку в бік.
- Прикладання льоду до ураженої ділянки.
- Залежно від розвитку захворювання пацієнту можуть порадити звернутися до фізичної або трудової терапії. Реабілітологи спостерігатимуть за використанням зап’ястя пацієнтом у повсякденній діяльності та консультуватимуть щодо коригувань, які можна зробити, щоб зняти навантаження на зап’ястя. Крім того, реабілітолог може навчити пацієнта вправам для зміцнення м’язів зап’ястя, кисті та руки, щоб полегшити роздратування та біль.
Хірургія теносиновіту Де Кервена
Якщо стан більш важкий; перераховані вище методи лікування виявилися неефективними; або якщо у пацієнта був один або кілька рецидивів теносиновіту Де Кервена, лікар цілком може порекомендувати операцію. Операція проводиться в амбулаторних умовах.
Ця процедура вимагає, щоб лікар оглянув оболонку, що оточує сухожилля, щоб перевірити наявність набряку, а потім відкрив оболонку, щоб зняти тиск і дозволити сухожиллям ковзати, як це було раніше. Це зніме набряк, біль і рухові обмеження в зап’ясті та великому пальці.
Швидка діагностика та план лікування
Якщо ви відчуваєте біль або обмеження рухів у зап’ясті чи великому пальці, цілком можливо, що ви відчуваєте симптоми теносиновіту Де Кервена. Зверніться до лікаря, щоб ви могли отримати правильне та ефективне лікування на ранніх стадіях цього стану та уникнути хірургічного втручання.
Ми раді вітати Вас для лікування у відділенні мікрохірургії кисті науково дослідного інституту травматології та ортопедії. Завідуючий відділеннням Власенко Максим Анатолійович є досвідченим спеціалістом з багаторічним досвідом сучасного лікування травм та захворювань кисті. Приходьте сьогодні на консультацію або дзвоніть за телефоном +380509897745 та поверніть здоров’я у ваші руки вже зараз!